Profil zaufany
Profil zaufany jest to darmowy sposób identyfikacji elektronicznej osób fizycznych. Dzięki potwierdzeniu tożsamości użytkownika profil zaufany umożliwia korzystanie z wielu usług świadczonych przed administrację państwową drogą elektroniczną. Z tego artykułu dowiesz się jak można założyć profil zaufany wykorzystując istniejący rachunek bankowy i jakie sprawy urzędowe można załatwić wykorzystując profil zaufany.
Profil zaufany – podstawa prawna
Podstawą prawną działania profilu zaufanego jest ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z 17 lutego 2005r. z późniejszymi zmianami. Ustawa zobowiązała instytucje państwowe do zapewnienia komunikacji drogą elektroniczną. Aby to umożliwić powstała Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (EPUAP). Jedną z usług świadczonych w ramach EPUAP jest profil zaufany, który umożliwia składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego.
Jak założyć profil zaufany
Są cztery metody uzyskania profilu zaufanego:
- Rozmowa wideo z urzędnikiem, która umożliwia uzyskanie tymczasowego profilu zaufanego.
- Założenie i potwierdzenie profilu zaufanego przy użyciu e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
- Złożenie wniosku online i potwierdzenie go w instytucji państwowej.
- Założenie i potwierdzenie profilu za pomocą banku lub systemu Envelo
Trzy pierwsze metody zaczynają się od wizyty na stronie https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage. Założenie profilu podczas rozmowy wideo z urzędnikiem albo przy użyciu e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego umożliwia uzyskanie profilu zaufanego online. Natomiast 3 metoda wiąże się z koniecznością wizyty w jednej z instytucji państwowych, w celu potwierdzenia profilu. Te instytucje to:
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – centrala i oddziały terenowe,
- urzędy skarbowe,
- urzędy gmin i miast,
- starostwa powiatowe,
- urzędy wojewódzkie,
- ośrodki pomocy społecznej,
- delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ),
- placówki Poczty Polskiej,
- urzędy pracy,
- oddziały, inspektoraty i biura terenowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Jak widać placówek, w których można potwierdzić profil zaufany jest wystarczająco dużo by każdy mógł znaleźć jedną z nich w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Zakładanie profilu zaufanego za pomocą banku lub systemu Envelo
Założenie profilu zaufanego za pomocą tej metody jest szybkie i bardzo wygodne. Cała procedura wymaga posiadania telefonu z możliwością odbierania SMS, poczty elektronicznej, rachunku bankowego z dostępem do bankowości elektronicznej lub konta w systemie Envelo. System Envelo, który umożliwia założenie profilu zaufanego, jest usługą Poczty Polskiej. Zakładanie profilu zaufanego umożliwiają następujące banki:
- PKO BP,
- Inteligo,
- Santander,
- Pekao SA,
- mBank,
- ING Bank Śląski,
- Bank Millenium,
- BOŚ Bank,
- Alior Bank,
- banki spółdzielcze zrzeszone w Grupie BPS.
Całą procedurę opiszę na przykładzie bankowości elektronicznej w Banku Millenium:
- Zaloguj się do bankowości elektronicznej.
- Kliknij w link MilleUrząd na górze strony, a następnie Profil Zaufany
3. Kliknij w link Załóż Profil Zaufany
4. Uzupełnij informacje dotyczące adresu e-mail, numeru telefonu komórkowego, zaakceptuj zgody i potwierdź klikając Dalej
5. Następnie sprawdź czy informacje się zgadzają i potwierdź je za pomocą kodu przesłanego SMS-em lub bankowości mobilnej.
Profil zaufany – co można załatwić
Za pomocą profilu zaufanego można załatwiać różne sprawy urzędowe, a ich liczba sukcesywnie się zwiększa. Dotyczy to zarówno spraw dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej jak i dotyczących konsumentów
- Przedsiębiorcy mogą założyć działalność gospodarczą, zmienić zakres działalności zawiesić ją lub zamknąć online za pośrednictwem systemu biznes.gov.pl, do którego zalogowanie jest możliwe dzięki profilowi zaufanemu. Inne sprawy jakie można załatwić w serwisie biznes.gov.pl to uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami (co może być konieczne do uzyskania kredytu), składanie wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych, wpis do rejestru BDO, zgłaszanie zatrudnienia cudzoziemców i wiele innych.
- Profil zaufany umożliwia zalogowanie się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki PUE ZUS przedsiębiorcy mogą załatwiać wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi typu zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia, aktualizacja informacji o rachunkach firmowych, składanie comiesięcznych deklaracji itd. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogą sprawdzić wysokość swojego konta emerytalnego oraz uzyskać prognozę przyszłej emerytury.
- Kolejny serwis dostępny dzięki profilowi zaufanemu to moj.gov.pl. Na tym portalu możliwe jest m.in. uzyskanie odpisu z księgi wieczystej, wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków, odpisu aktu z Urzędu Stanu Cywilnego, zgłoszenie urodzenia dziecka, sprawdzenie wszelkich informacji dotyczących posiadanego pojazdu i punktów karnych, zgłoszenie wniosku o wydanie dowodu osobistego lub zgłoszenie utraty dowodu osobistego i jego unieważnienie.
- Serwis Internetowe Konto Pacjenta jest dostępny pod adresem pacjent.gov.pl i obejmuje wszelkie usługi publiczne związane z ochroną zdrowia. Portal ten umożliwia uzyskanie informacji na temat wystawionych recept elektronicznych, historii leczenia, skierowania na leczenie lub do uzdrowiska oraz zapisanie się na szczepienie przeciwko Covid-19.
Profil zaufany – podsumowanie
Profil zaufany to usługa, która diametralnie zmienia sposób kontaktowania się obywateli z urzędami i załatwiania różnych spraw. Dzięki profilowi zaufanemu niemal wszystko można załatwić online bez konieczności odwiedzania urzędu. Możliwość uzyskania profilu zaufanego za pośrednictwem banków znakomicie ułatwia cały proces i przyczynia się do zwiększenia popularności tego rozwiązania.
Kopiowanie artykułu jest dozwolone pod warunkiem zachowania linku do źródła: Profil zaufany