Kredyt Konsolidacyjny. Ranking Kredytów Konsolidacyjnych

Kredyt Konsolidacyjny


Kredyt konsolidacyjny służy do spłaty dotychczasowych kredytów, zmniejszenia wysokości płaconych co miesiąc rat i polepszenia swojej sytuacji finansowej. W ostatnich latach zaciągamy coraz więcej kredytów. Sprzęt AGD coraz szybciej się psuje, nowe generacje smartfonów i komputerów pojawiają się coraz częściej, dlatego powodów do wydatków jest więcej. W pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że płacenie rat kilku kredytów jest zbyt dużym obciążeniem dla naszych finansów. Wtedy z pomocą przychodzi nam kredyt konsolidacyjny.

Ranking kredytów konsolidacyjnych w 2021


Maksymalna kwota

Okres spłaty

RRSO


Santander Bank logo

300 000 zł

10 lat

11,18%

Alior Bank logo

150 000 zł

10 lat

10,86%

PKO BP logo

180 000 zł

10 lat

10,59%

Najlepsze kredyty konsolidacyjne w 2021

Kredyt konsolidacyjny Santander Bank

Santander Bank oferuje kredyt konsolidacyjny w wysokości do 300 000 zł na okres od 3 miesięcy do 10 lat. Warunkiem uzyskania kredytu jest skontaktowanie się z bankiem poprzez internet i przesłanie odpowiednich dokumentów, w tym kopii dotychczasowej umowy kredytowej oraz informacji na temat osiąganych dochodów. Bank umożliwia pożyczenie wyższej kwoty niż dotychczas spłacany kredyt - dodatkowe środki możemy wykorzystać na dowolny cel.

Aby pożyczyć maksymalną kwotę 300 000 zł suma naszych kredytów nie może przekroczyć 500 000zł i nie może być wyższa niż pięćdziesięciokrotność naszych zarobków.

Przykład reprezentatywny:

całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 35 553,95 zł, całkowita kwota do zapłaty 49 980,12 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku 7,20% (stanowi sumę wartości stopy referencyjnej NBP, która wynosi obecnie 0,10% i marży banku w wysokości 7,10 p.p.), całkowity koszt kredytu 14 426,17 zł (w tym: prowizja 3 946,05 zł, odsetki 10 480,12 zł), umowa zawarta na okres 81 miesięcy, 80 miesięcznych rat równych w kwocie 617,15 zł, ostatnia rata 608,12 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 10.09.2020 r.

Plusy:

 • wysoka maksymalna kwota kredytu 300 000zł
 • długi okres spłaty - do 10 lat
 • wszystko można załatwić przez internet i telefon

Minusy:

 • prowizja - ustalana indywidualnie do 9,99%


Kredyt konsolidacyjny Alior Bank

Alior Bank oferuje kredyt konsolidacyjny pod nazwą "Komfortowa Konsolidacja V" w wysokości od 30 000 zł do 150 000 zł. Kredytu nie można wykorzystać do konsolidacji innego kredytu zaciągniętego w Alior Banku ani w T-Mobile Usługi Bankowe, jedynie do kredytów zaciągniętych w innych bankach. Aby uzyskać kredyt należy skontaktować się z bankiem przez formularz internetowy oraz przedstawić zaświadczenie o osiąganych dochodach, umowę lub umowy dotychczasowych kredytów - przynajmniej jeden kredyt musi zostać skonsolidowany. 

Bank umożliwia wzięcie kredytu na wyższą kwotę niż konsolidowane kredyty i wykorzystanie nadwyżki na nasze potrzeby. Jednym z warunków przyznania kredytu oprócz zdolności kredytowej jest zakup ubezpieczenia na życie z firmy PZU SA. Składka na ubezpieczenie jest pobierana jednorazowo z kwoty zaciągniętego kredytu.

Przykład reprezentatywny:

całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 53 470 zł, całkowita kwota do zapłaty: 78 256,03 zł, oprocentowanie zmienne: 7,19%, całkowity koszt kredytu: 24 786,03 zł (w tym prowizja: 0 zł, składka na ubezpieczenie na życie: 6233 zł, odsetki: 18 553,03 zł), 94 miesięczne raty (w tym 93 równe raty w wysokości 832,52 zł, ostatnia rata: 831,67 zł). Kalkulacja została dokonana na 18.09.2020 r.

Plusy:

 • prowizja 0zł
 • długi okres spłaty - nawet 10 lat
 • wszystko można załatwić przez internet i telefon

Minusy:

 • konieczność zakupu ubezpieczenia


Kredyt konsolidacyjny PKO BP

PKO BP oferuje kredyt konsolidacyjny o nazwie "Pożyczka Konsolidacyjna" w wysokości do 180 000 zł i okresie spłaty od 2 miesięcy do 10 lat. Pieniądze można przeznaczyć na spłatę innych kredytów i pożyczek, można też uzyskać kredyt w wysokości o 30% wyższej niż konsolidowane kredyty i środki wykorzystać wedle potrzeb. Warunkiem uzyskania kredytu jest wysłanie formularza przez internet, a następnie podczas rozmowy z konsultantem umówienie się na wizytę w najbliższym oddziale PKO BP.

Dostarczyć należy dokumenty potwierdzające nasze dochody oraz umowy kredytowe z innymi bankami lub firmami pożyczkowymi, które chcemy skonsolidować. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej musimy kolejny raz przyjść do oddziału w celu podpisania umowy kredytowej. 

Jeśli chcemy możemy dodatkowo zakupić ubezpieczenie na życie, dzięki któremu ubezpieczyciel spłaci kredyt w razie naszej śmierci lub poważnej choroby, a także zapewni nam badania specjalistyczne, konsultacje lekarskie, rehabilitację w przypadku wypadku lub poważnej choroby. Zakup ubezpieczenia nie jest konieczny dla uzyskania kredytu.

Przykład reprezentatywny:

całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 24 080,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 35 472,51 zł oprocentowanie zmienne 7,20% całkowity koszt kredytu 11 392,51 zł (w tym: prowizja 2 672,58 zł, odsetki 8 719,93 zł), 97 miesięcznych rat równych po 361,96 zł, ostatnia rata: 362,39 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.05.2020 r.

Plusy:

 • długi okres spłaty kredytu - do 10 lat
 • niska RRSO

Minusy:

 • prowizja - ustalana indywidualnie do 9,99%
 • konieczność co najmniej dwóch wizyt w oddziale banku

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Zgodnie z definicją kredyt konsolidacyjny jest to kredyt celowy na spłatę wcześniejszych zobowiązań czyli jest to kredyt na spłatę kredytów. Skonsolidować możemy kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe, karty kredytowe, limity w rachunku osobistym, a także chwilówki i inne zobowiązania wobec pozabankowych firm pożyczkowych. Ważne: skonsolidowane kredyty zostaną spłacone przez bank który udziela nam kredytu konsolidacyjnego, bank przeleje na nasze konto tylko dodatkowe środki jeśli zdecydujemy o nie wystąpić.

Istotą kredytu jest to, że zaciągamy go na czas dłuższy niż nasze wcześniejsze kredyty, a jego wysokość jest taka sama lub wyższa niż suma naszych zobowiązań. Z powodu dłuższego okresu kredytu rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma dotychczasowych rat. Należy jednak zauważyć, że z tego samego powodu całkowity koszt kredytu będzie prawdopodobnie wyższy niż łączny koszt wcześniej spłacanych kredytów. Dodatkowo za nowy kredyt będziemy musieli zapłacić prowizję. Jedyny kredyt konsolidacyjny bez prowizji to oferta Alior Banku. Niestety warunkiem jego uzyskania jest zakup polisy na życie.

Konsolidacja kredytów na własną rękę.

Jeśli zależy nam na czasie albo z innych powodów nie chcemy brać kredytu konsolidacyjnego możemy przeprowadzić całą operację samemu przy użyciu zwykłego kredytu gotówkowego. Decyzja kredytowa jest szybsza, a same kredyty gotówkowe są tańsze niż konsolidacyjne. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest posiadanie dobrej zdolności kredytowej. Jak wygląda konsolidacja kredytów poprzez kredyt gotówkowy?

Pierwszym krokiem jest dokonanie inwentaryzacji - w arkuszu kalkulacyjnym lub na kalkulatorze sumujemy po kolei wartości niespłaconych kredytów i pożyczek jakie nam zostały mnożąc ilość rat przez wysokość raty. Suma ta będzie wielkością kredytu jaki zaciągniemy. Następnie sumujemy wszystkie miesięczne raty - dzięki temu ustalimy na jak długo weźmiemy kredyt by płacić mniej. Potem wystarczy wybrać jeden z kredytów gotówkowych, wypełnić formularz i podczas rozmowy z konsultantem ustalić taki okres spłaty by rata była niższa niż do tej pory.

Następnego dnia jak bank przeleje pieniądze spłacamy dotychczasowe kredyty. Od tej pory będziemy płacić już tylko jedno ratę, niższą niż dotychczasowe raty. Konsolidacja kredytów według tej metody ma tą zaletę, że kredyty gotówkowe są tańsze niż konsolidacyjne. Bez problemu można znaleźć kredyt gotówkowy bez prowizji i z RRSO poniżej 10% np. kredyt na dowód od Getin Banku; kredyt konsolidacyjny bez prowizji wymaga zakupu ubezpieczenia przez co jego RRSO jest wyższe niż 10%.

Najczęstsze pytania

Czy kredyt konsolidacyjny można wziąć przez internet?

To zależy od banku. PKO BP wymaga wizyty w oddziale, Alior Bank i Santander Bank umożliwiają załatwienie formalności poprzez internet i telefon. Należy pamiętać o tym, że oprócz typowych dokumentów typu dowód osobisty czy informacje o zarobkach bank udzielający kredytu potrzebuje także naszych umów kredytowych oraz numerów kont. Po przyznaniu kredytu konsolidacyjnego bank spłaci nasze dotychczasowe kredyty i pożyczki.

Czy można zawiesić spłatę kredytu konsolidacyjnego?

Zawieszenie spłaty czyli tzw. wakacje podatkowe są możliwe także w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Wniosek można złożyć przez infolinię, bankowość internetową lub aplikację mobilną banku. Decyzja zależy od polityki banku.

Czy są kredyty konsolidacyjne bez BIK?

Banki sprawdzają BIK w przypadku każdego kredytu, także konsolidacyjnego. Konsultant podczas rozmowy telefonicznej będzie widział nasze dotychczasowe zobowiązania finansowe, nie tylko w bankach ale także w firmach pożyczkowych współpracujących z BIK. Tak więc kredyty konsolidacyjne bez BIK nie istnieją.

Co daje ubezpieczenie wzięte z kredytem?

Ogólne warunki ubezpieczenia to jeden z dokumentów, które bank musi nam dostarczyć podczas podpisywania umowy kredytowej. Zazwyczaj jest to ubezpieczenie na życie oraz na wypadek ciężkiej choroby lub niebezpiecznego wypadku, dzięki któremu w przypadku naszej śmierci lub choroby uniemożliwiającej spłatę kredytu dokona tego ubezpieczyciel. Dodatkowo ubezpieczenie zapewni nam dostęp do prywatnej opieki medycznej.

Kredyt konsolidacyjny dla bezrobotnych - czy jest możliwy?

Bank są zobowiązane sprawdzać zdolność kredytową wnioskujących czyli ocenić czy uzyskiwane regularnie dochody pomniejszone o wydatki wystarczą do spłaty raty kredytu. Brak stałej pracy oznacza brak regularnych dochodów dlatego też bezrobotni nie dostaną żadnego kredytu w banku. Osobom bezrobotnym bank oferują jedynie limit debetowy w rachunku osobistym, którego wysokość zależy od dotychczasowych wpływów na konto oraz jak dawno osoba jest klientem banku.

Czy możliwy jest kredyt z komornikiem?

Gdy zostało wszczęte wobec nas postępowanie komornicze pozytywna decyzja kredytowa jest w zasadzie niemożliwa. Są jednak wyjątki. Wszystko zależy od tego kto wszczął wobec nas to postępowanie. Jeśli był to bank albo inna instytucja finansowa to sprawa jest jasna - negatywne zapisy na nasz temat są w bazie BIK, widać, że jesteśmy niesolidnym dłużnikiem i bank nie udzieli nam kredytu. Natomiast jeśli inna firma lub osoba prywatna podała nas do sądu, a potem wszczęła egzekucję komorniczą to jeszcze nie wszystko stracone.

Firmy spoza sektora finansowego oraz osoby prywatne nie mogą nas wpisać do BIK, mogą nas natomiast wpisać do innych baz niesolidnych dłużników. Tak więc jeśli wierzyciel nie wpisał nas do bazy dłużników albo bank nie współpracuje z tą bazą, a w BIK są pozytywne wpisy na nasz to temat kredyt zostanie udzielony.


Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: