Anioły biznesu

Aktualności

Anioły biznesu to inwestorzy prywatni, którzy udzielają firmom wsparcia na najwcześniejszym etapie rozwoju, jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek. W zamian za wsparcie kapitałowe anioły biznesu obejmują udziały w powstającym przedsiębiorstwie. Anioły biznesu wspierają firmy także swoim doświadczeniem oraz kontaktami biznesowymi. W ciągu ostatnich 50 lat ta forma inwestowania w nowe przedsięwzięcia stała się popularna. Z tego artykułu dowiesz się jak działają anioły biznesu i gdzie można znaleźć takiego inwestora w Polsce.

Anioły biznesu – kim są

W przeciwieństwie do funduszy venture capital, które działają w formie spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością i korzystają z kapitału zebranego od wielu inwestorów, anioły biznesu to osoby prywatne, które wykorzystują swój własny kapitał. Zazwyczaj są to ludzie, którzy przez wiele lat prowadzili działalność biznesową i mają na koncie wiele sukcesów.

Zamiast inwestować swój kapitał w akcje czy nieruchomości, wolą szukać nowych interesujących przedsięwzięć, które w przyszłości zdobędą znaczącą pozycję na rynku. Anioły biznesu posiadają nie tylko znaczny kapitał ale także wiedzę i doświadczenie z zakresu zarządzania firmą, wprowadzania produktu na rynek oraz pozyskiwania najlepszych pracowników.

Tego typu wsparcie jest bardzo cenne dla każdej nowej firmy i umożliwia bardzo szybki wzrost. Finansowanie przez anioły biznesu umożliwiło gwałtowny rozwój spółek technologicznych z amerykańskiej Doliny Krzemowej. Z tej formy wsparcia korzystały na najwcześniejszym etapie swojego rozwoju takie korporacje jak Amazon, Apple, Google, Cisco czy Dell. Sukcesy kolejnych firm, a co za tym idzie gigantyczne zyski inwestorów, spowodowały rosnące zainteresowanie taką formą inwestycji.

Aby ułatwić nawiązywanie kontaktów między startującymi firmami, a aniołami biznesu powstały sieci aniołów biznesu (angel networks). Organizacje te zrzeszają inwestorów i umożliwiają początkującym firmom znalezienie anioła biznesu, który wesprze przedsiębiorstwo. Prowadzą one także wstępną selekcję projektów, dzięki czemu do inwestorów trafiają tylko najlepsze z nich.

Część z sieci działa non-profit, natomiast część z nich pobiera opłaty za przyjęcie projektu lub za sukces w znalezieniu inwestora. Największą siecią jest Angels Den, która zrzesza ponad 4500 aniołów biznesu i działa również w Polsce.

Anioły biznesu w Polsce

Pierwsza sieć aniołów biznesu w Polsce powstała w 2003r. Tą siecią jest Business Angels Club (PolBAN). W tym momencie w Polsce funkcjonuje 18 sieci aniołów biznesu. Są to:

 1. Business Angels Club (PolBAN)
 2. Lewiatan Business Angels
 3. Śląska Sieć Aniołów Biznesu Silban
 4. Regionalna Sieć Inwestorów i Inwestycji Kapitałowych RESIK
 5. Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS
 6. Sieć Aniołów Biznesu Amber
 7. Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu
 8. Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja
 9. Secus Wsparcie Biznesu
 10. Sieć Aniołów Biznesu Symultana.org
 11. Gildia Aniołów Biznesu
 12. Kobieca Sieć Aniołów Biznesu
 13. Platinum Investors
 14. Technology Investors Business Angels
 15. Smart Business Angels
 16. Black Swan Fund
 17. Społecznościowa Sieć Aniołów Biznesu – Crowdangels.pl
 18. Fast Business Angels

Aby skontaktować się z wybraną organizacją wystarczy wypełnić formularz na jej stronie internetowej. Znalezienie inwestora dla projektu z dużym potencjałem wzrostu nie jest więc trudne.

Wady i zalety

Finansowanie projektu przez anioła biznesu wypełnia istotną lukę na rynku. W pierwszym etapie rozwoju każda firma jest finansowana ze środków założycieli, ich przyjaciół i rodzin. Gdy firma ma już produkt i wprowadziła go na rynek, może szukać wsparcia ze strony funduszy venture capital. Dopiero gdy sprzedaż produktu przynosi regularne wpływy możliwe jest finansowanie poprzez kredyt bankowy.

Anioły biznesu zapewniają firmie wsparcie w czasie, gdy produkt jeszcze nie trafił na rynek lub jego sprzedaż nie pokrywa kosztów prowadzenia działalności – co uniemożliwia finansowanie przez fundusze venture capital – natomiast fundusze własne założycieli już się skończyły. Dlatego też wiele firm musiałoby zakończyć działalność, gdyby nie wsparcie ze strony anioła biznesu.

Kolejną bardzo istotną zaletą wsparcia ze strony anioła biznesu są jego doświadczenie oraz kontakty. Aniołami biznesu zostają ludzie, którzy byli właścicielami firm albo zarządzali firmami i odnosili na tym polu sukcesy. Mają oni bardzo dużą wiedzę na temat prowadzenia działalności gospodarczej i potrafią ustrzec wspólników przed popełnianiem różnych błędów – jako współudziałowcy są zainteresowani sukcesem firmy. Poza tym posiadają bardzo cenne kontakty w otoczeniu biznesowym, dzięki czemu firma może przeskoczyć wiele barier.

Oczywiście jak każde rozwiązanie także finansowanie przez anioła biznesu posiada pewne wady. Największą z nich jest konieczność podzielenia się władzą w firmie. Myślę, że dla wielu ludzi będzie to bariera nie do przejścia. W końcu zakładali firmę po to, by być niezależnym od nikogo i nagle stają przed perspektywą wprowadzenia do zarządu osoby, która będzie patrzeć im na ręce i proponować własne rozwiązania.

Kopiowanie artykułu jest dozwolone pod warunkiem zachowania linku do źródła: Anioły biznesu