Odroczona płatność zyskuje popularność

Aktualności

Odroczona płatność to nowy rodzaj pożyczek, który szturmem zdobywa polski rynek. Polega ona na tym, że po zamówieniu towaru w sklepie internetowym można wybrać jako jedną z form płatności płatność odroczoną i zapłacić po 21 lub 30 dniach.

Klient musi podać swój Pesel i numer telefonu, a jego dane sprawdzane są różnych bazach. Operator odmówi wykonania usługi jeżeli okaże się, że klient nie spłaca kredytów czy pożyczek. Aby skorzystać z odroczonej płatności kolejny raz należy spłacić poprzednie zakupy

Usługa nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, chyba, że klient wybierze opcję płacenia w ratach. Odroczona płatność jest już w ofercie czterech głównych systemów płatności w Polsce – Przelewy24, DotPay, PayU oraz AllegroPay – które współpracują z wieloma podmiotami ecommerce.

Według Marty Olejnik, marketing menadżera w firmie PayPo, współpracującej z systemem Przelewy24, wartość rynku odroczonych płatności szacuje się na miliard złotych. PayPo jest największą firmą na tym rynku, w 2020r. z jej usług skorzystało 400 tysięcy użytkowników, którzy dokonali 3 milionów zakupów.

W krajach Europy Zachodniej takich jak Niemcy, Austria czy Szwecja odwrócona płatność jest dużo bardziej popularna w niż w Polsce. Według statystyk niemal 30% zakupów odbywa się przy wykorzystaniu odwróconej płatności czyli dużo częściej niż w Polsce.

Polski rynek odwróconej płatności jednak dynamicznie rośnie, wraz z szybkim rozwojem branży e-commerce w Polsce. Z powodu epidemii duża część handlu przeniosła się do sieci i prawdopodobnie w niej pozostanie. Klienci cenią wygodę zakupów internetowych oraz oszczędzanie czasu. Wraz z nowymi klientami pojawiły się i zyskały na popularności nowe formy płatności, takie jak np. Blik czy płatność odroczona.

Usługa płatności odroczonej jest de facto pożyczką. W przeciwieństwie do pożyczek pozabankowych czy kredytów gotówkowych pożyczoną kwotę można wydać tylko na zamówiony już towar. Jest też ona dużo szybsza do uzyskania, ponieważ od momentu kliknięcia do zrealizowania płatności mija od kilkudziesięciu sekund do kilku minut.

Inne pożyczki wymagają dużo dłuższego czasu oczekiwania, natomiast kredyt gotówkowy, w tym kredyt na dowód, wiąże się z koniecznością oczekiwania kilku-kilkunastu godzin. A czasami przeciąga się aż na następny dzień roboczy.

Inna zaleta płatności odroczonej to możliwość skorzystania z tej formy dodatkowego finansowania przez całą dobę, także w dni wolne od pracy. Kredyt gotówkowy jest możliwy od uzyskania tylko w dni robocze, w godzinach pracy banku. Natomiast zarówno pożyczki pozabankowe jak i kredyty gotówkowe mają jedną zasadniczą przewagę nad płatnością odroczoną – jest nią wysokość kwoty możliwego finansowania.

Maksymalna wysokość płatności odroczonej wynosi w zależności od operatora od 1000 zł do 2000 zł. Pożyczki pozabankowe mogą mieć wysokość do 20 000 zł, maksymalna kwota kredytu gotówkowego to 300 tysięcy złotych; kredyt na dowód oferowany przez niektóre banki np. Getin to 15 tysięcy złotych. Także okres spłaty jest dużo dłuższy – w przypadku kredytów gotówkowych nawet 10 lat.

Co można kupić dzięki odroczonej płatności?


Sklepów internetowych, które oferują płatność odroczoną jest dużo i ich liczba z każdym dniem wzrasta. Tak więc można kupić artykuły RTV i AGD, odzież i obuwie, biżuterię, kosmetyki, części samochodowe, telefony, sprzęt ogrodniczy, książki, a także żywność, napoje i kwiaty.

Odroczona płatność na tle rynku kredytowego


2 lutego NBP opublikował dane na temat akcji kredytowej w 2020r. W grudniu całkowita wartość kredytów konsumpcyjnych (kredyty gotówkowe, ratalne, karty kredytowe) wyniosła 4 774 milionów złotych, zaś w całym 2020r. 57 703 milionów złotych. Jest to wprawdzie wartość dużo niższa niż w 2019r. ale w porównaniu do rynku płatności odroczonej – 1 miliard złotych w 2020r. – nieporównywalnie wyższa.

Jest już decyzja RPP w sprawie stóp

3 lutego Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że stopy procentowe pozostają bez zmian. RPP spodziewa się, że przez cały rok inflacja utrzyma się w okolicach 2,5% czyli celu inflacyjnego, wobec czego stopy będą utrzymane. Niskie stopy NBP oznaczają niskie oprocentowanie kredytów gotówkowych, hipotecznych i pozostałych tak więc można się spodziewać znaczącego wzrostu akcji kredytowej wraz z otwieraniem gospodarki.

Kopiowanie artykułu jest dozwolone pod warunkiem zachowania linku do źródła: Odroczona płatność zyskuje popularność

Kliknij aby Dodać Opinię

Dodaj opinię: