Kredyty i pożyczki 2021 – prognoza

Aktualności

Biuro Informacji Kredytowej zaprezentowało informacje na temat kredytów udzielonych przez banki i pożyczek udzielonych przez firmy pożyczkowe oraz przedstawiło prognozę na rok 2021. Według BIK wartość udzielonych kredytów i pożyczek w 2020r. była niższa o 18% (czyli o 29,3 mld zł) niż w 2019r. Przyczyną była oczywiście pandemia i zaostrzone kryteria oceny klientów przez banki i firmy pożyczkowe. Natomiast na 2021r. BIK prognozuje znaczący wzrost akcji kredytowej.

Kredyty i pożyczki 2021

Pożyczki

Największy spadek dotyczył pożyczek udzielanych przez firmy pozabankowe. W 2020r. udzieliły one pożyczek na sumę mniejszą o 33% niż w 2019r. Były dwie przyczyny tego spadku. Pierwsza to spadek konsumpcji gospodarstw domowych spowodowany lockdownem, który według danych GUS wyniósł 10,8% w II kwartale 2020r. Wprawdzie w trzecim kwartale nastąpiło częściowe odbicie ale nie na tyle duże by nadrobić stratę i według prognoz spadek wyniesie 8% za cały 2020r.

Druga przyczyna to zmiany legislacyjne. Sejm przy okazji uchwalania tarczy antykryzysowej wprowadził ograniczenia dotyczące kosztów poza-odsetkowych przez co niejako wymusił na firmach pożyczkowych staranniejszą ocenę klientów. Aby uniknąć strat związanych z niesolidnymi klientami firmy pożyczkowe dużo częściej odmawiają pożyczek i korzystają z baz danych, w tym także BIK.

Kredyty gotówkowe

Jeżeli chodzi o banki to największy spadek w 2020 r. dotyczył kredytów gotówkowych. Łączna wartość udzielonych kredytów była niższa o 30%. Przyczyny spadku były podobne jak w przypadku pożyczek – spadająca konsumpcja oraz zaostrzone kryteria przyznawania kredytów. W II kwartale 2020r. banki starały się ograniczać ryzyko, bo stan polskiej gospodarki był wielką niewiadomą, a kredyty gotówkowe mają niską spłacalność. Klienci zaś siedzieli w domach i chcąc nie chcąc ograniczali wydatki.

Kredyty hipoteczne

Łączna wartość udzielonych kredytów hipotecznych spadła o 2,9%. Początkowy szok spowodowany epidemią doprowadził do natychmiastowego zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów przez banki. Zaczęły one wymagać 20% wkładu własnego, a niektóre z nich nawet 30%. Ponadto banki niechętnie akceptowały dochody z umów cywilnoprawnych. Jednak już w połowie roku podejście banków zaczęło się zmieniać.

Mimo lockdownu nie nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia, a duża obniżka stóp procentowych i co za tym idzie WIBORu zachęciła klientów do występowania o kredyty hipoteczne, a banki do ich udzielania. Banki nie wymagają już 30% udziału własnego, dzięki czemu wzrosła średnia wysokość udzielanych kredytów.

Kredyty ratalne

Łączna wartość kredytów ratalnych wzrosła w 2020r. o 0,8%. Spowodowane to było przede wszystkim tym, że standardem są raty 0%, tak więc klient nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z kredytowaniem. Banki udzielały tych kredytów równie chętnie jak przed epidemią, ponieważ kredyty ratalne mają wysoką spłacalność.

Natomiast klienci starali się nie wydawać gotówki tylko odkładać wydatki na później. Sprzęt RTV i AGD można bez problemu kupić przez internet na raty, dzięki czemu taki wydatek nie obciąża budżetu domowego w zbyt dużym stopniu.

Kredyty i pożyczki 2021 – prognoza BIK

BIK prognozuje wzrost łącznej wartości udzielonych kredytów hipotecznych o 13,9%, gotówkowych o 16,1%, a ratalnych 4,8% w 2021r. Prognoza jest oparta na przewidywanym zniesieniu obostrzeń co poskutkuje zdecydowanym odbiciem w gospodarce w drugiej połowie 2021r. Należy zauważyć, że podobne są przewidywania także innych ekspertów np. NBP przewiduje wzrost PKB Polski o 3,8%, a Bank Światowy o 3,5%.

Oczywiście ta prognoza obarczona jest dużym stopniem niepewności spowodowanym epidemią. Wszystko zależy od skuteczności akcji szczepień i jej wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa.

Jeśli chodzi o pożyczki pozabankowe to BIK prognozuje wzrost spowodowany zniesieniem obostrzeń dotyczących maksymalnych kosztów poza-odsetkowych w czerwcu 2021r. Dzięki temu firmy te będą mogły udzielać pożyczek także mniej pewnym klientom.

Kredyty hipoteczne – niższy wkład własny

Dobrym prognostykiem większej wartości udzielanych kredytów hipotecznych jest oferowanie przez coraz większą ilość banków kredytów z wkładem własnym na poziomie 10%. Takie kredyty pojawią się już niedługo w ofercie największego polskiego banku PKO BP o czym bank poinformował kilka dni temu. Od 26 stycznia kredyty z wkładem własnym 10% są w ofercie banku Pekao SA.

Kopiowanie artykułu jest dozwolone pod warunkiem zachowania linku do źródła: Kredyty i pożyczki 2021 – prognoza

Kliknij aby Dodać Opinię

Dodaj opinię: