Rosną Opłaty i Podatki w 2021

Aktualności

Ledwo zaczął się 2021, a już rosną opłaty i podatki, które znacząco podniosą koszty utrzymania społeczeństwa i zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wraz z rosnącą płacą minimalną i utrudnieniami związanymi z panującą epidemią może to spowodować falę bankructw. Zobacz co nowego przygotował rząd.

Opłata mocowa

Opłata mocowa będzie dotyczyć gospodarstwa domowych oraz przemysłu. Większość gospodarstw domowych zapłaci miesięcznie 9,19 zł czyli ponad 100 zł rocznie, gospodarstwa zużywające ponad 2,8 MWh rocznie zapłacą 12,87 zł miesięcznie, a te zużywające poniżej 1,2 MWh/rok zapłacą 5,51 zł miesięcznie.

Zakłady przemysłowe zapłacą z kolei 76,20 zł/MWh za energię pobieraną z sieci elektroenergetycznej pomiędzy godzinami 7 a 22 w dni robocze. Nowa opłata będzie dużym ciosem w firmy produkcyjne ponieważ według wstępnych obliczeń koszty związane z energią elektryczną wzrosną od 8% do 12% w zależności od profilu działalności firmy.

Opłata mocowa ma pokryć koszty stałe utrzymania przestarzałych elektrowni węglowych. Z powodu rosnących cen uprawnień do emisji CO2 produkowanie energii w wysokoemisyjnych elektrowniach węglowych jest nieopłacalne. Natomiast wyłączenie ich już dzisiaj skutkowałoby ograniczeniem dostaw energii do odbiorców.

Z nowej opłaty rząd rząd chce zebrać w przyszłym roku łącznie ok. 5,6 mld zł. Ma ona obowiązywać do 2047r gdy wybudowanie elektrowni atomowej umożliwi zamknięcie przestarzałych elektrowni węglowych.

Podatek handlowy

Nowy podatek dotyczy przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż detaliczną. Przewidywane są dwie stawki podatku – stawka 0,8% jest stosowana do miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej nieprzekraczającej 170 mln zł, stawka 1,4% jest opodatkowana nadwyżka nad 170 mln zł. Kwota wolna wynosi 17 mln zł miesięcznie.

Przychód do opodatkowania ustalany będzie na podstawie wielkości obrotu zewidencjonowanego przy pomocy kas rejestrujących w rozumieniu ustawy o VAT.

Intencją rządzących przy wprowadzaniu nowego podatku było uderzenie w duże sieci handlowe. Według ministerstwa podatek handlowy ma wyrównać szanse między dużymi firmami a mniejszymi

Podatek cukrowy

Podatek cukrowy to nowy podatek obowiązujący od stycznia 2021r. Obowiązuje on producentów napojów słodzonych i energetyków i składa się z części stałej i zmiennej. Część stała podatku za słodzone napoje wynosi 0,5zł za 1 litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 0,1zł za 1 litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna wynosi 5 groszy za każdy gram ponad 5 gramów cukru lub substancji słodzącej zawartej w napoju.

Wprowadzenie podatku spowodowało gwałtowny wzrost cen napojów słodzonych. Poseł Konfederacji Artur Dziambor opublikował na Twitterze ceny popularnych napojów po podwyżce:

Ceny Napojów Słodzonych 2021

Deklarowanym celem podczas wprowadzania podatku cukrowego była chęć promowania zdrowego trybu życia i ograniczenia spożycia produktów z wysokim indeksem glikemicznym powodujących otyłość. Wprawdzie doświadczenia innych krajów, które wprowadziły taki podatek pokazują że nie ma on wpływu na zachowanie społeczeństwa i chudną tylko portfele ale to nie przekonało rządzących.

Podatek od alkoholu w małych butelkach

Inaczej zwany podatkiem od “małpek”. Jest to kolejny podatek, który według rządzących ma poprawić zdrowie Polaków. Tym razem chodzi o walkę z alkoholizmem. Rządzący przekonywali, że “małpki” są na tyle małe, że łatwo je schować w kieszeni czy torebce i w ten sposób przynieść do domu czy pracy.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2021 roku hurtownicy sprzedający małpki do sklepów muszą zapłacić dodatkową opłatę. Wynosi ona 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości 300 ml.

Oznacza to, że w przypadku wódki 40% w butelce 200 ml opłata wyniesie 2zł. Biorąc pod uwagę, że cena detaliczna takiej butelki oscyluje w okolicach 10zł nowy podatek to 20% ceny.

Wyższy podatek dla pracujących za granicą

Od 1 stycznia 2021r wysokość ulgi abolicyjnej została ograniczona do 1360zł. Ulga ta dotyczy podatników, którzy pracują w krajach z którymi Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania według metody odliczenia proporcjonalnego. Ta metoda polega na możliwości pomniejszenia podatku od dochodu zagranicznego należnego do zapłaty w Polsce, o wartość podatku zapłaconego za granicą.

Jeśli podatek należny do zapłaty w Polsce jest wyższy niż podatek zapłacony za granicą to podatnik musiałby dopłacać. Byłby więc gorzej traktowany od podatnika pracującego w kraju, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania na zasadzie wyłączenia z progresją. Dlatego wprowadzono ulgę abolicyjną aby wszyscy podatnicy byli traktowani równo.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej sprawi, że podatnicy uzyskujący dochody z pracy w takich krajach jak Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, USA i Wielka Brytania będą musieli oddać polskiemu fiskusowi kilka tysięcy złotych rocznie.

Opłaty i podatki 2021 – CDN

Oprócz powyższych są już projekty kolejnych podwyżek podatków i opłat. Spółki komandytowe mają dodatkowo płacić podatek CIT, w procesie likwidacji OFE ma być wprowadzona 15% opłata przekształceniowa, podatkiem od deszczu mają być objęte także domy.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: